Kommittén för forskning
Kommittén för forskning (KF) har som huvuduppdrag att utveckla och stärka forskning vid KI. KF ska stödja fakultetsnämnden med expertis och beslutsunderlag inom forskning samt fatta beslut enligt
delegation från fakultetsnämnden. KF leds av dekan för forskning.
Meny för detta område
Möt ny dekan och prodekan
Foto: Erik FlygDekan Petter Höglund
Ny dekan för forskning är Petter Höglund, professor vid institutionen för medicin, Huddinge.
- Jag brinner för att experimentell forskning ska få bättre förutsättningar. Dessutom hoppas jag utvecklas som ledare.
Foto: Erik FlygProdekan Kristina Johnell
Ny prodekan för forskning är Kristina Johnell, professor vid institutionen för medicinsk epidemiologi och biostatistik. En av utmaningarna Kristina Johnell nämner i intervjun är att tillsammans realisera potentialen i en starkare kollegial struktur, inte minst i arbetet med den nya fakultetsnämnden.
Nyheter
Foto: GettyImages.,Getty Images/iStockphoto
Foto: Marie LindKIRA research assessment
Som en del av det systematiska kvalitets- och förbättringsarbetet är alla svenska universitet skyldiga att genomföra regelbundna forskningsutvärderingar. Med start 2025 införs KI Research Assessment (KIRA), en universitetsövergripande forskningsutvärdering som genomförs vart 6–8 år. Kommittén för forskning ansvarar för att utveckla utvärderingsmodellen vid KI.