”Forskning och utbildning samverkar och stärker varandra”
Dekan för utbildning är Eva Ehrenborg, professor vid institutionen för medicin, Solna.

Vad ser du främst fram emot i ditt nya uppdrag?
– Jag ser fram emot att få fortsätta att driva angelägna utbildningsfrågor vid KI med stor betydelse för vårt universitetsuppdrag. Vi ska fortsätta hålla hög kvalitet på alla våra utbildningar. Dessutom ska vi se till att de är forskningsförankrade med disputerade lärare, säger Eva Ehrenborg.
– Även om titeln dekan är ny så har jag haft denna position de senaste tre och ett halvt åren. Det var viktigt för mig att fortsätta eftersom vi inte kommit i mål med vissa frågor, exempelvis hur vi samarbetar på bästa sätt med andra lärosäten. Sen är det väldigt spännande att få vara med i förstärkningen av det kollegiala inflytandet.
Vilka utmaningar vill du särskilt framhålla inom ramen för ditt uppdrag?
– En viktig sak är hur vi gör meritvärderingar: till exempel hur excellent pedagogisk skicklighet kan balansera kraven på vetenskaplig kompetens. Under min förra period väcktes till exempel frågan om hur begreppet excellenta lärare kan införas som en meritering vid KI.
– Den främsta utmaningen finns dock inom den nya resursfördelningen. Även om den enbart rör forskningsmedel så berör den lärarna då de ska vara forskningsförankrade. Vi behöver tydligare riktlinjer för forskningsanknytningsmedlen som inte längre är en separat post i resursfördelningen, inte minst för att kunna hantera effekterna av borttagningen av hyressubventionen.
Hur vill du bidra till att stärka och utveckla samarbetet mellan universitetsledningen och medarbetarna?
– Jag vill bidra till att bygga samarbetet såväl horisontellt, mellan till exempel institutioner och kommittéer, som vertikalt mellan ledning, kommittéer och institutioner. Vi behöver öka förståelsen för varandra för att kunna utnyttja alla möjligheter att stärka både forskning och utbildning.
– Fakultetsforum kommer bli en viktig kanal för att fånga upp viktiga frågor och föra dem vidare till universitetsledningen. Samtidigt behöver ledningen kunna föra fram vilka frågor de behöver kollegial hjälp för att lösa. Vi har börjat stärka kommunikationen och vi behöver fortsätta det arbetet.
Hur ser du på relationen mellan utbildning och forskning? Behöver den utvecklas och i så fall hur?
– Utbildning och forskning hör ihop. De är ömsesidigt beroende av varandra och med detta sagt så behöver frågan drivas genom att exempelvis skapa en sammanhållen, vetenskaplig och professionsinriktad utbildningsmiljö med tydlig koppling till forskningsmiljöer som är relevanta för utbildningsprogrammens profil.
– Viss forskning har svårt att få finansiering, som omvårdnadsforskning trots att den som bedrivs vid KI är bland de främsta i Europa. Vi måste se till att den och liknande forskning får ta plats vid KI och ge en förankring till våra utbildningar.
– Dessutom behöver vi stärka möjligheten för de lärare som vill nå en docentur att nå den ribban i form av riktade ekonomiska satsningar som följs upp och utvärderas.
Hur ser du KI om fem år?
–Vi måste säkerställa lärartillgången baserat på våra utbildningsbehov genom att införa tydligare karriärvägar med olika spår som också går att hoppa mellan. Där kan vi behöva införa nya positioner, naturligtvis i samarbete med de andra kommittéerna och även HR. Målet är att erbjuda alla möjligheten att kunna kombinera forskning och utbildning – även inom klinik – för att KI ska upplevas som ett attraktivt universitet.
– Studenterna behöver också få bättre förutsättningar att stärka sin förmåga att integrera kunskap, analysera komplexa situationer och fatta beslut i olika sammanhang. Detta är extra viktigt i ljuset av ett växande AI-användande.
– Att uppmuntra digitala färdighetsträningsmiljöer är bra men samtidigt måste vi se till att det finns tid och möjlighet till mänskliga möten. Vi har unika förutsättningar för det, särskilt inom professionsutbildningarna, och de behöver nå alla studenter.
Vilka egenskaper har du som gör det möjligt att nå dina mål som dekan?
– Jag är otroligt glad att ha fått förtroende både från universitetsledningen och mina kollegor att få fortsätta på denna position. Samtidigt är jag medveten om att jag inte sitter inne med alla svar, utan tycker att det är oerhört viktigt med medägarskap i alla beslut. Nu hoppas jag kunna sprida en entusiasm för utbildningsfrågorna som gör att fler engagerar sig.
– Mitt engagemang kommer från en vilja att påverka till en positiv förändring men förändringen behöver inte nödvändigtvis vara precis som jag själv har tänkt mig. Istället är jag nyfiken på vad vi kan åstadkomma tillsammans.
Vad gör en dekan på KI?
Dekaner och prodekaner är KI:s akademiska ledare med ansvar för kvalitet och långsiktig utveckling i KI:s kärnverksamheter utbildning på grundnivå och avancerad nivå, utbildning på forskarnivå och forskning.
De leder arbetet i fakultetsnämndens kommittéer, samordnar utvecklingen inom sina områden och säkerställer att beslut fattas med starkt kollegialt inflytande.
Utsedda dekaner och prodekaner 1 juli 2026-31 december 2029
Utbildning på grundnivå och avancerad nivå
- Dekan: Eva Ehrenborg
- Prodekan: Maria Hagströmer
Utbildning på forskarnivå
- Dekan: Erika Franzén
- Prodekan: Tobias Alfvén
Forskning
- Dekan: Petter Höglund
- Prodekan: Kristina Johnell
Från 1 juli 2026 heter rollen dekan och prodekan (tidigare vicerektor och vice kommittéordförande).
