HEarts nätverk- konst och kultur i medicinsk utbildning

Enheten för undervisning och lärande driver nätverket HEarts - Health Education Arts inom Karolinska Institutet. Vi samlar anställda från flera olika institutioner och verksamheter på KI för att tillsammans utforska hur konst, kultur och humaniora kan integreras i våra läroplaner för att förbättra undervisning och lärande.

Hander hjärta
Foto: Tim Marshall

Mötet mellan humaniora och hälso- och sjukvårdsutbildning öppnar upp möjligheter för mer holistiska och empatiska metoder för att utbilda framtida vårdpersonal. Genom att besöka olika utställningar och föreställningar introducerar nätverket dig till olika former av konst och humaniora. Nätverket anordnar 2-3 HEarts-evenemang varje termin där vi utforskar olika former av kultur och hur dessa kan integreras som metoder för utbildning.

Det här nätverket vänder sig till dig som är nyfiken och vill upptäcka nya och alternativa inslag i undervisning. Det spelar ingen roll vad för bakgrund eller tidigare kunskap du har, alla är välkomna. 

HEarts vårprogram 2026

Maj 21

Home is where the HEart is

Det har gått ett år sedan vi startade HEarts med vår första aktivitet i maj 2025, då vi besökte konstgalleriet GSA. Sedan dess har vi promenerat runt på Djurgården för att se prinsessan Estelles skulpturpark, besökt konstgalleriet Saskia Neuman, sett två teaterföreställningar och nyligen varit på Modern Dance Theatre.

Nu är det dags att träffas närmare hemmet på Karolinska Institutet för vårt sista evenemang för terminen: Home is where the HEart is. Det här är ett bra tillfälle att samlas för att diskutera våra erfarenheter, hur dessa relaterar till undervisning och lärande, samt för att diskutera framtida aktiviteter.

Vi vill också bjuda in deltagarna i nätverket att hålla en kort presentation om arbete som rör kultur och lärande vid KI. Det kan vara din egen konst, musik, fotografier eller exempel på hur du använder kultur, konst och humaniora i din undervisning. Anmäl gärna sådana presentationer via anmälningslänken, och de bör inte vara längre än 10 minuter.

När: 21 maj
Tid: 16:00–18:00
Var: Torget, KIB Solna

Anmälan:Gäller både deltagande och presentationer.
 

Tidigare evenemang

Kvinna i beiga kläder sträcker ut armen och titar upp.
Deep Leap, Moderna Dansteatern. Foto: Kajsa Lorentzon

Dansföreställning: Deep Leap

Deep Leap bjuder in publiken till ett koreografiskt ljudlandskap där rörelse och ljud smälter samman i en sensuell, ständigt föränderlig atmosfär. Med mikrofoner på kroppen och ett responsivt tekniskt system som fångar upp dansarnas rörelser, modulerar och genererar dansarna ljudlandskapet i realtid.

Efter dansföreställningen på Modern Dansteatern, Skeppsholmen bjöds deltagarna in till en uppföljningsdiskussion på Zoom för att diskutera och reflektera kring föreställningen.
 

 

Fem personer siter på en bänk i snö.
Teaterföreställningen Göra rätt. Foto: Ö2

Teater: Göra rätt

Vi besökte Ö2-teatern och såg teaterföreställningen Göra rätt tillsammans och utforskade hur teater kan användas i undervisning och utbildning.
 

Några dagar efter föreställningen bjöds alla in till ett Zoom-möte för en reflekterande diskussion om föreställningen, analysmetoder och vad teatern kan lära oss om konsten att undervisa.

 

 

Bild på skulptur som föreställer en man som spelar TV-spel.
Collecting shells utställning. Foto: Saskia Neuman Gallery.

Galleriutställning: Collecting Shells

Vi besökte galleriet Saskia Neuman Gallery och Tobias Bradfords utställning Collecting shells. Deltagarna reflekterade sedan kring hur konstverken kunde relatera till deras forskning, undervisning eller arbete på KI.

Bild på tre personer som sitter och en som står i mörker framför tegelvägg med lampa på.
Hela världens recept. Foto: Teater Galeasen

Teater: Hela världens recept

Denna gång riktade vi vår uppmärksamhet mot teaterns fascinerande värld. Vad kan vi lära oss av teaterns praktik för att berika och utveckla våra egna metoder för undervisning och lärande?
Evenemanget bestod utav tre delar:

  • Förberedande Zoom-session: ”Performance Analysis”- Denna session introducerade principerna för performance analysis, som har sina rötter i semiotisk teori. Inom teatervärlden är begrepp som text, scenografi, kostym/mask, koreografi, belysning, ljud och skådespeleriets estetik av central betydelse. Genom att anamma teaterns analytiska perspektiv strävade vi efter att fördjupa våra pedagogiska reflektioner och metoder.
  • Teaterföreställning: Hela världens recept på Teater Galeasen på Skeppsholmen.
  • Efter Zoom-sessionen: Vi samlades online för en reflekterande diskussion om föreställningen, analysmetoder och vad teatern kan lära oss om konsten att undervisa.
Skulptur av massa ihoppassade livringar.
Konstverket Life Rings av Elmgreen & Dragset. Foto: Prinsessan Estelles skulpturpark.

Prinsessan Estelles Skulpturpark

Vi besökte Prinsessan Estelles Skulpturpark på Djurgården och guidades av verksamhetsledaren själv, Dr Sara Sandström. Sandström har nyligen utsetts till den tredje mäktigaste personen på den svenska samtidskonstscenen och hon är, tillsammans med HRH Prins Daniel, grundare av denna nya skulpturpark.

Under eventet analyserades hur  offentlig konst och skulptur kan hjälpa oss att förbättra lärandet inom hälso- och sjukvårdsutbildningen. En introduktion gavs till de sex permanenta konstverken i parken som är skapade av välkända samtida internationella konstnärer. 

Ett rum med vita vägger och tavlor på väggarna.
Martin Wickströms utställing “Domestic Violence” på GSA Gallery. Foto: GSA Gallery.

Konstgalleri GSA Gallery

Under denna träff undersökte vi hur samtida måleri och skulptur kan inspirera vår undervisning och studenternas lärande. Jonas Nordquist lärde ut grunderna i bildanalys när vi besökte GSA Gallery.

Kontakt

Institutionen för medicin, Huddinge
Profile image

Miriam Mosesson

Kommunikatör
Miriam Mosesson
2026-04-28