Leverera till arkivet

Här hittar du rutiner och instruktioner för hur du ska gå till väga när du ska leverera handlingar till arkivet.
Vilka handlingar som ska levereras framgår i KI:s dokumenthanteringsplan (DHP).



Om leveranser till arkivet

Våra arkivlokaler är utspridda på campus, så kontakta alltid oss på arkivet när du vill arkivera, så att vi kan komma överens om det smidigast sättet för alla. Om du till exempel arbetar vid en institution som tillhör institutionsgrupp Syd, finns våra arkivlokaler i Neo, Flemingsberg och vi kan ta emot leveransen där.För digitala leveranser finns flera alternativ. 

Kontakta arkivet@ki.se så berättar vi mer!

Leverera utbildningshandlingar

Kursakterna ska hållas ihop och levereras av kursansvarig institution. Enskilda moment på annan institution ska skickas in till kursansvarig institution så kursakten kan levereras samlat.

Kursakter och uppsatser kan levereras till arkivet i digital form genom att handläggaren laddar upp dessa i en projektmapp som heter e-upload. 

 

Tillgång till e-upload:

Om du vill leverera digitalt via e-upload ansöker du om åtkomst till mappen via idac.

Här ser du vilka uppgifter som ska vara ifyllda när du skickar din förfrågan om åtkomst:

 

Bild från IDAC
Bild från IDAC Foto: Tove Hörner

Funkar det inte eller är du osäker på att din anökan om tillgång till e-upload? Kontakta oss på arkivet@ki.se!

David Norrgård
2026-04-02