Student med hörselnedsättning
Här finns information för dig som undervisar studenter med hörselnedsättning.
Tillgänglighet
Som i alla undervisningssammanhang gäller att mikrofon ska användas när lokalen är utrustad med en sådan samt att allt digitalt material som är filmat eller talat ska textas. För tips om textning kontakta Undervisning och Lärande.
Utöver detta kan man tänka på att det är lättare att uppfatta vad som sägs om man ser ansiktet på den som talar (både i sal och digitalt). Det är också lättare att hänga med om man har lite förförståelse. Det kan därför vara bra att lämna ut material i förväg, till exempel power point-presentationer eller motsvarande.
Bärbar hörslinga
Studenter med hörapparat kan låna en bärbar hörslinga av samordnaren för studenter med funktionsnedsättning. Denna kan användas i lokaler som saknar hörslinga, eller under verksamhetsförlagd utbildning.
Tolkning
Några studenter har behov av tolkning, dvs teckentolk eller skrivtolk i undervisningen. Studenterna beviljas tolk av samordnaren för studenter med funktionsnedsättning som förmedlar kontakt till tolkadministrationen (på Stockholms universitet) som sedan kontaktar studenten och aktuell kurs. Tolkarna behöver material i förväg för att kunna förbereda tolkningen. Tolkarna närvarar i undervisningslokalen eller i Zoom-rummet.
Skrivtolkning är den vanligaste typen av tolkning och går till så att tolken skriver allt som sägs i rummet i realtid. Texten visas på en display framför studenten. Mer om att undervisa med tolk.