IPL-promotorer

För att driva och stödja införandet av de gemensamma övergripande IPL-lärandemålen och lärandeaktiviteter har alla programmen utsett en IPL-promotor. Promotorerna samarbetar i ett IPL-promotornätverk som har regelbundna möten.

Uppdraget för IPL promotorer beskrivs i handlingsplanen.

  • initiera och stödja framtagande och uppföljning av mål och aktiviteter för utveckling och genomförande av IPL inom programmet
  • rapportera IPL-aktiviteter och förbättringsförslag till programledning
  • verka för att synliggöra IPL-mål och aktiviteter i teoretiskt och verksamhetsintegrerat lärande (VIL)
  • vara resurs och kontaktperson för det egna programmets lärare och handledare i IPL-frågor
  • samarbeta med andra IPL-promotorer i ett nätverk i syfte att utbyta erfarenheter och initiera gemensamma IPL-aktiviteter
  • följa kunskapsutveckling och forskning inom IPL
  • medverka vid studiebesök avseende IPL

Förteckning IPL-promotorer

Arbetsterapeutprogrammet

Linda Nordstrand

Audionomprogrammet

Åsa Skjönsberg

Barnmorskeprogrammet

Sofia Alsing

Biomedicinprogrammet

Jonas Sundbäck

Biomedicinska analytikerprogrammet

Caroline Palm Apergi

Fysioterapeutprogrammet

Veronica Balkefors

Logopedprogrammet

Anita McallisterKerstin Johansson.

Läkarprogrammet

Helena Salminen, Anders Johansson, Eva Toth-Pal, Uffe Hylin, Pia Lundman, Anna Bonnevier, Anna Hedman,  Karin Leander, Marie Eriksson Dahlin, Mini Maria Ruiz, Stelios Karayiannides, Ioannis Parodis, Eli WesterlundMaria Petersson, Eva Melin, Duarte Ferreira, Anna Hedman.

Magisterprogrammet i arbete och hälsa

Jenny Selander

Magisterprogrammet i global hälsa

Asli Kulane

Magisterprogrammet i klinisk optometri

Marika Wahlberg Ramsay

Masterprogrammet i bioentreprenörskap

Madelen Lek

Masterprogrammet i biomedicin

Rachel Fischer

Masterprogrammet i folkhälsovetenskap

Jette Möller

Masterprogrammet i toxikologi

Annika Hanberg

Magisterprogrammet i nutritionsvetenskap 

Magdalena Rosell, Bettina Ehrenblad

Masterprogrammet i hälsoinformatik

Sabine Koch

Optikerprogrammet

Marika Wahlberg Ramsay

Psykologprogrammet

Lotta Arborelius

Psykoterapeutprogrammet

Hanna Sahlin

Påbyggnadsutbildning i odontologisk profylaktik

Ann-Christin Johansson

Röntgensjuksköterskeprogrammet

Carina Lindblad

Sjuksköterskeprogrammet

Eva BrobergerÅsa Craftman

Specialistsjuksköterskeprogrammen

Helen Conte

Tandhygienistprogrammet

Ann-Christin Johansson

Tandläkarprogrammet

Anastasios Grigoriadis 

Undervisning och lärande (UoL)

Rene Ballnus

E-postadresser till alla IPL-promotorer

linda.nordstrand@ki.se; asa.skjonsberg@ki.se; sofia.alsing@ki.se; jonas.sundback@ki.se; caroline.palm.apergi@ki.se; veronica.balkefors@ki.se; anita.mcallister@ki.se; helena.salminen@ki.se; wilhelmina.ekstrom@ki.se; evatothpal@gmail.com; olof.skoldenberg@ki.se; pia.lundman@sll.se; anna.bonnevier@ki.se; anna.hedman@ki.se; karin.leander@ki.se; marie.dahlin@ki.se; mini.ruiz@ki.se; stelios.karayiannides@sll.se; ioannis.parodis@gmail.com; jenny.selander@ki.se; asli.kulane@ki.se; marika.wahlberg@eyelab.se; madelen.lek@ki.se; rachel.fisher@ki.se; jette.moller@ki.se; annika.hanberg@ki.se; magdalena.rosell@ki.se; bettina.ehrenblad@ki.se; sabine.koch@ki.se; marika.wahlberg@eyelab.se; lotta.arborelius@ki.se; hanna.sahlin@ki.se; a-c.johansson@ki.se; carina.b.lindblad@sll.seeva.broberger@ki.se; asa.craftman@ki.sehelen.conte@ki.se; lena.karlsson@ki.seeli.westerlund@ki.semaria.petersson@ki.seeva.melin@ki.se; duarte.ferreira@ki.sekerstin.johansson@ki.seanna.hedman@ki.serene.ballnus@ki.se

Kontakt

 

Helena Salminen

Lektor/specialistläkare

Christina Joos

Handläggare