Viktiga nyheter kring REDCap
Här hittar du aktuella och tidigare nyheter samt viktiga uppdateringar om hur REDCap används och hanteras vid KI.
2026-07-16 Obligatorisk modul vid skapande av nya projekt
Från och med den 16 juli 2026 måste användare genomföra en obligatorisk modul varje gång de vill skapa ett nytt projekt eller kopiera ett befintligt projekt. Denna korta modul innehåller viktig information om hur REDCap ska användas och kräver att användaren bekräftar att KI:s riktlinjer för hantering av forskningsdata i REDCap följs.
2025-08-25 Borttagning av inaktiva projekt
REDCaps huvudsakliga syfte är datainsamling, och det rekommenderas inte att använda REDCap för långtidslagring av data. Vi uppmanar därför alla användare att exportera sina data och ta bort REDCap-projektet när studien är avslutad.
REDCap-administrationen kommer att påbörja en process där gamla/inaktiva REDCap-projekt tas bort från servern. När ett projekt har varit inaktivt i mer än två år kommer projektstatusen att ändras till Completed. Detta innebär att projektet fortfarande finns kvar på REDCap-servern men inte längre är tillgängligt för användare.
Om du upptäcker att ditt projekt inte längre är tillgängligt och vill få åtkomst till det igen, kontakta redcap@ki.se så kan vi öppna projektet på nytt. Om vi inte hör något från dig kommer projektet att tas bort permanent från REDCap efter ytterligare sex månader.
Vi kommer att informera om när denna process börjar. Under tiden ber vi dig att gå igenom dina REDCap-projekt och säkerställa att du har laddat ned kopior och exporterat data för samtliga projekt. Om dina studier är avslutade och projekten inte längre är aktiva eller behövs, vänligen ta bort dem från servern.
För mer information, se vår sida om att skapa och hantera projekt i REDCap.
2024-02-19 Inaktiva REDCap-konton kommer att stängas av
Om ditt REDCap-konto har varit inaktivt i mer än två år kommer det att stängas av. För att hålla ditt REDCap-konto aktivt behöver du logga in minst en gång vartannat år.
Om ditt konto stängs av men du vill återaktivera det behöver du kontakta en REDCap-administratör (redcap@ki.se), som kan aktivera kontot igen.
Om ingen åtgärd vidtas kommer alla avstängda konton att tas bort efter ytterligare sex månader. Därefter behöver du skapa ett nytt konto för att få fortsatt tillgång till REDCap.
2023-11-20 Tvåstegsverifiering via Authenticator är nu obligatorisk
Från och med den 20 november 2023 tog KI bort möjligheten att få en verifieringskod via e-post vid inloggning i REDCap. I stället är tvåstegsverifiering via Authenticator nu obligatorisk.
Mer information om hur du konfigurerar Authenticator finns på sidan Tillgång till REDCap på medarbetarportalen.