Migrera din Mac
På denna sida beskriver vi hur du migrerar din dator från någon av de befintliga systemen till det nya molnbaserade IT-systemet.

Varför byter vi system?
Det nya, helt molnbaserade, IT-systemet ger dig som användare fler funktioner, verktyg och applikationer och minskar behovet av att IT-avdelningen fysiskt behöver sköta installationer och/eller felsökning på datorn.
Efter migreringen kommer du kunna logga in på din dator antingen med fornamn.efternamn eller med din e-postadress (fornamn.efternamn@ki.se).
Den här guiden tar dig igenom migreringsprocessen steg för steg. Om du önskar guiden som en pdf, hör av dig till IT support på KI.
Migrera din dator – steg för steg
Innan migreringen bör du säkra din data som bara finns sparad lokalt på datorns hårddisk. Kontrollera att din data även finns sparad på OneDrive, OwnCloud, på en extern disk eller liknande.
- Kontrollera att din dator uppfyller systemkraven.
- Uppdatera din dators operativsystem om det behövs.
- Migrera din dator med hjälp av Self Service.
- Ge det nya systemet tillåtelse att hantera din dator.
- Konvertera din användare till en lokal användare.
- Ge systemet rättighet att samla in en ny återställningsnyckel för din krypterade disk.
- Registrera din dator med azure ad
Steg 1 och 2: Kontrollera att din dator uppfyller systemkraven och uppdatera om det behövs

Det lägsta systemkravet för det nya hanteringssystemet och inloggningsförfarandet har ett är macOS 10.15.0 eller senare.
Kontrollera vilken version din dator har genom att öppna “Om den här datorn” under Apple-
menyn i det övre vänstra hörnet.

Om versionen är lägre än 10.15.0 eller om din dator har version 10.15.x
Om versionen är lägre än 10.15.0 behöver din dator först uppgraderas till ett nyare system innan processen kan påbörjas.
Om din dator har version har version 10.15.x gå till Steg 3: Migrera din dator med hjälp av Self Service.
Uppgradera din dator - för dig med version lägre än 10.15.0
Om datorn behöver uppgraderas, öppna Self Service och välj “MacOS” i menyn. Klicka på ”Catalina 10.15.7 Install”
OBS! Vissa applikationer fungerar inte i Catalina, så om du är osäker kontakta Self Service.
Steg 3: Migrera din dator med hjälp av Self Service
- Spara alla dina öppna dokument då ut- och inloggning kan komma att ske under migreringen.
- Starta Self Service och välj “ReEnroller” under fliken “Migration”.
- Datorn kommer nu att avregistrera sig från ditt nuvarande hanteringssystem och anslutas till det nya. Detta innebär att du kommer att tappa nätverksanslutningen och kopplas upp mot KI Guest-nätverket till nästa steg.
Om du sitter på annan ort och inte är ansluten till KI:s nätverk så kommer inte anslutningen att avbrytas och då sker ingen uppkoppling mot KI Guest utan allt kommer fungera ändå. - Avsluta Self Service.

Steg 4: Ge det nya systemet tillåtelse att hantera din dator
Du behöver godkänna en konfigurationsprofil för att installationen ska kunna slutföras. Gå till “Systeminställningar” som du hittar i Apple-menyn uppe till vänster. Klicka på “Profiler” nere till höger.
Markera profilen “MDM Profile” och klicka på knappen “Godkänn…”. Bekräfta genom att klicka “Godkänn” igen i dialogrutan som öppnas.
Den lilla varningstriangeln på profilen kommer då att försvinna.
Du kan nu stänga Systeminställningar.

Steg 5: Konvertera din användare till en lokal användare
Spara alla dina öppna dokument då ut- och inloggning kan komma att ske under migreringen.
Öppna Self service på nytt och gå till fliken “Migration”. Välj att installera “Jamf Connect”.

När installationen är klar så kommer programmet “Mobile to Local” automatiskt att startas.
Ditt KI-ID bör redan vara ifyllt, du behöver bara ange ditt lösenord.

Klicka därefter på “Migrate”. Migreringsprocessen påbörjas nu från ett mobilt till lokalt konto.

I nästa steg kommer du att behöva logga in med din mejladress mot Microsoft för att bekräfta att det är rätt konto och för att se till att du får rätt behörigheter.
Ange din e-postadress och ditt lösenord i dessa fönster och klicka på “Next”.
Ange ditt lösenord och om det efterfrågas, verifiera dig med din authenticator app.

Om du behöver byta eller välja trådlöst nätverk för att kunna komma åt internet, klicka på den blåa WiFi-symbolen synligt i datorns högra hörn för att visa så en lista av nåbara nätverk.
Vanligtvis behöver du dock inte välja eller byta trådlöst nätverk.

Du kommer nu att få bekräfta inloggningen på nytt genom att ange ditt lösenord i nästa fönster.

I det nya fönster som öppnas behöver du välja din hemkatalog genom att klicka på ”Connect” under ditt KI-ID.

Slutligen får du bekräfta ditt lösenord igen så din lokala hemkatalog kan öppnas och migreras.
Konverteringen av din användare är nu klar och du kan arbeta vidare som vanligt.

Steg 6: Skapa ny återställningsnyckel för din krypterade disk
Under migreringen mellan systemen så följer inte återställningsnyckeln med, vilket innebär att du behöver skapa en ny nyckel.
Systemet kommer själv att uppmärksamma detta och starta ett program som hjälper till att skapa en ny återställningsnyckel.

När ”Encryption Key Escrow” fönstret visas behöver du endast klicka på ”Next” och sen ange det lösenord du använder för att logga in på din dator.

När det är klart så visas ett fönster med ett meddelande som berättar om skapandet fungerade eller inte.

Om något går fel så öppnas ett fönster där du uppmanas att ta kontakt med IT-support och ge dem informationen som går att läsa i fönstret.
Om du inte följer dessa steg så kommer vi tyvärr inte kunna hjälpa dig om du får problem med att låsa upp din dator framöver.
Steg 7. Registrera din dator med Azure ad genom att följa guiden:
Om migreringen inte går igenom som den ska kan du kontakta Helpdesk via https://selfservice.ki.se/
Du kan också boka en tid för besök via Time Center. (OBS! Filerna måste vara säkerhetskopierade och datorn uppgraderad till MacOS 10.15.x Catalina innan vi kan hjälpa till med migreringen)
Boka tid i applikationen TimeCenter